28. 10. 2018 si celá Česká republika připomněla 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Naše škola věnovala tomuto významnému dni týden od 22. 10. do 26. 10. Každé ráno přesně v 8 : 00 se ozvalo hlášení školního rozhlasu, aby žákům i pedagogům přiblížilo významné události ze stoleté historie naší země.
V pondělí symbolicky zazněla státní hymna a moderátoři připomněli dobu od 28. října do září 1938, dobu T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Vysílání bylo ukončeno oblíbenou Masarykovou písní Ach, synku, synku. V úterý posluchače vyděsil záznam Hitlerova projevu, protože vysílání zahrnovalo dobu od 16. března 1939, od vyhlášení protektorátu Čechy a Morava, do 25. února 1948, kdy začalo čtyřicetileté období komunistické totality, dokreslené budovatelskou písní Kupředu levá. Ve středu Klement Gottwald v rozhlase oznámil, že se právě vrátil z Hradu … a přes temná padesátá léta došli moderátoři až k 21. srpnu 1968. Vysílání ukončila emotivní Modlitba pro Martu. A po středečním depresivním závěru rozkvetla čtvrteční normalizační Poupata se všemi výdobytky této éry. Stručná výprava do dějin naší republiky skončila rozpadem federace a vstupem do Nato a EU. Celý rozhlasový seriál symbolicky uzavřela školní hymna. Pátek byl projektovým dnem. Žáci si z nabídky osmi svátečních dílen sestavili svůj páteční rozvrh.
TOP STAR aneb drby o slavných spisovatelích, dílna Mgr. Dany Šmatové podporovala kreativitu žáků, kteří vytvářeli bulvární noviny s pikantními informacemi o známých spisovatelích (K. Čapek, J. Čapek, J. Drda, P. Bezruč, K. Poláček, V. Havel). Tak zjistili nejen řadu zajímavostí z literárního světa, ale vyzkoušeli si také práci novináře s ohledem na specifikum bulvární žurnalistiky, ovšem veškeré informace čerpali ze seriózních internetových zdrojů. Dějepisně – zeměpisné osmičky, dílna Mgr. Jany Biedermannové a Mgr. Moniky Zabloudilové vedla žáky k vyhledávání historických událostí, v jejichž letopočtu figuruje osmička, k zaznamenání zeměpisných osmiček týkajících se především zeměpisných délek, počtu obyvatel apod. Zjištěné informace žáci zpracovali do pestrých plakátů. Všesokolský slet, dílna Mgr. Dáši Babušíkové seznámila žáky s historií Sokola, vysvětlila tradice všesokolských sletů, na které v éře socialismu navázala spartakiáda. Na závěr si žáci v tělocvičně vyzkoušeli nácvik spartakiádní skladby Poupata. Hurá do přírody, dílna Mgr. Blanky Bärové a Mgr. Andrey Ullmannové připomněla žákům významné období našeho města, kdy byla Aš nejen městem prosperujícího textilního průmyslu, ale i centrem kultury, sportu, vzdělání a zdravotnictví. Důležitou roli v rozvoji Aše sehráli bohatí průmyslníci, např. Gustav Geipel. Trasa vedla žáky po stopách stále existujících ašských vil, které vznikaly v dobách největšího rozmachu textilního průmyslu a na významná místa Aše. Cílem dílny bylo probudit v účastnících hrdost na naše město i zájem o jeho historii. (Původním záměrem bylo také odstranit z ašské přírody odpadky, ale bohužel vše zakrylo listí).
Po stopách Edvarda Beneše, dílna Mgr. Heleny Šestákové pracovala s čtyřčlennými týmy, které absolvovaly trasu k pomníku E. Beneše a během této pouti plnily úkoly, jež seznamovaly žáky s osobností E. Beneše jako spoluzakladatele Československa. Jednotlivé soutěže organizovaly jednotlivé týmy podle toho, jak se umístily v rozstřelu. Vítězný tým organizoval fyzicky nejnáročnější soutěž, kterou tak jeho členové nemuseli zdolávat. Celou cestu nesl poslední tým z rozstřelu „poklad“, jehož obsah měl být odhalen celkovými vítězi až v cíli. Byly to květiny, které účastníci položili k pomníku E. Beneše.
100 výkonů, dílna Mgr. Martina Kejře a Tomáše Soukupa prověřovala především zručnost v deseti disciplínách, které museli žáci stokrát opakovat. Každá disciplína byla věnována jednomu významnému čs. sportovci z let 1918 až 2018. Sváteční luštění, dílna Mgr. Milana Šatry a Mgr. Zdeňky Šatrové lákala nadšence luštění a hledání odpovědí formou osmisměrek a kris-krosu. Tématem byli nejen slavné osobnosti, ale také se objevili osobnosti, jejichž jména nejsou notoricky známá. Otázky dále přibližovaly významné historické události. Pojmy ze všech osmisměrek se sešly v závěrečné křížovce. Celé zadání vyšlo jako časopis Kameňácké lušťovky. Skauti v naší republice, dílna Mgr. Vladimíry Ponikelské zaplnila stěny na chodbách 2. stupně vzkazy v Morseově abecedě, naučila žáky rozdělávat různé druhy ohňů při táboření a zamotala nejedny ruce při uzlování.
Zajímavé dopoledne si užili žáci i učitelé, což dokládají fotografie.